Dačice
světu kostkový cukr.

Cena města za rok 2022

Zastupitelstvo města udělilo Ceny města Dačice za rok 2022

Cena města se uděluje jako morální ocenění mimořádných počCena města Dačiceinů ve všech oblastech společenského života, které přispívají k rozvoji Dačic a k šíření jejich dobrého jména. Cena je udělována jak za celoživotní přínos, tak za výraznou činnost v jednotlivých oblastech života v roce, který předcházel udělení Ceny.

Ve čtvrtek 15. června projednali zastupitelé města na 5. veřejném zasedání předložené nominace a udělili ocenění pěti dačickým občanům.

Držiteli Ceny města Dačice za rok 2022 se stali:

P. Jaroslav Pezlar – kategorie Kultura – za celoživotní přínos v oblasti kultury, za obětavou péči o farnost, péči o děti a mládež, obětavé návštěvy nemocných a starých lidí v dačické nemocnici, domově seniorů a v DPS, za péči o církevní památky v Dačicích, za organizaci Noci kostelů, pořádání přednášek v Katolickém domě a za příkladnou sounáležitost s farností.

Jiří Albrecht – kategorie Kultura - za celoživotní umělecká činnost v literární a výtvarné oblasti související s Dačicemi a okolním regionem - kresby, ilustrace, vydání knižních publikací s regionální tematikou - Kreslířovy tipy na výlety, Obrázky z Jihozápadní Moravy, Poslouchej, v dálce už píská lokálka.

MUDr. Jaroslav Řičánek – kategorie Jiné –  respektovaný lékař působící v dačické nemocnici od roku 1967, pro kterého se stala jeho práce celoživotním posláním, je stále aktivním lékařem Rychlé záchranné služby v Dačicích a lékařem na ústavní pohotovostní službě na lůžkovém oddělení následné péče.

Jaromír Přikryl – kategorie Jiné - za celoživotní přínos v oblasti dobrovolné požární ochrany, byl dlouholetým členem zásahové jednotky, aktivně se účastní činnost SDH Dačice - pořádání kulturní akcí, odvádí brigádnické hodiny.

Poprvé byla za dobu trvání Cen města Dačice byla udělena Cena in memoriam, a to panu Františku Distelovi v kategorii Sport. Pan Distel byl jednou z největších osobností dačického fotbalu. Dlouhá léta působil v mládežnických týmech jako hráč, v mužské kategorii oblékal dres nejen Dačic, ale mj. i J. Hradce a Viktorie Žižkov. Dobré jméno dačického fotbalu šířil také během zahraničního angažmá v Rakousku. Na konec aktivní kariéry se vrátil zpět do Dačic, kde se následně naplno věnoval trénování. S týmem mužů FK Dačice se připravoval na novou sezonu 2022/2023, ale jeho tým ji musel, bohužel, zahájit již bez něj.

Slavnostní předání Cen města Dačice za rok 2022 se uskuteční v souladu s pravidly na podzim tohoto roku. Všem oceněným blahopřejeme.

Město

Dačice - stav vody v Moravské Dyji